Yakıt Tasarrufu için Yapılması Gerekenler

0

Benzin ve mazot fiyatları günden güne artış gösterirken, cebinizdeki parayı korumanın bir yolu da yakıt verimliliğini arttırarak tasarruf sağlamaktan geçiyor.
Peki yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? Yazımızda yakıta daha az para harcamanızı sağlayacak, yapılması gereken başlıca ipuçlarından bahsedeceğiz.

1. Lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol edin

motosiklet-lastik-hava-basıncı
Düzenli şişirilen lastikler yakıt tüketimini %5’e kadar azaltabilir.
Lastikler ayda ortalama 1 PSI basınç kaybeder ve bu değer soğuk hava, beton zemin vb. faktörler nedeniyle artabilir.
Havası düşük lastikler sürüş esnasında sürtünme katsayısını %10’a kadar arttırabilir ayrıca sürüş zevkinizi bozabilir. Lastik basıncını ayda en az 1 kere kontrol etmenizde fayda var.

Lastikleri şişirirken:

Şişirme esnasında lastikler üzerinde yazan PSI değerlerini dikkate alınmalıdır. Bu değerler soğuk lastik için yazılır ve basmanız gereken maximum PSI değerini gösterir.
Lastikleriniz kullanımdan ötürü ısınmışsa veya hava çok sıcaksa bu değere 1-2 PSI ekleyebilirsiniz.
Ayrıca ağır bir artçınız varsa veya arka bagajlarınız oldukça yüklüyse arka lastik basıncına 1-2 PSI daha ekleyebilirsiniz.

2.Motorunuzun bakımlarını düzenli yapın

motor-bakım
Motor yağını, hava filtresini ve bujileri düzenli olarak değiştirmeniz hem yakıt tasarrufu hem de aracınızın uzun ömürlü olması açısından oldukça önemlidir. Motorunuza ait kitapçıktaki bakım periyotlarını aksatmamaya özen gösterin. Eğer çok tozlu, çamurlu arazilerde kullanıyorsanız hava filtresini daha sık kontrol etmekte fayda var.

3.Gereksiz ağırlıklardan kurtulun

aşırı-yüklü-motosiklet
Ortalama bir araba için ekstra 50kg ağırlık %1-2 oranında yakıt tüketimi demek oluyor. Bu durumda motosiklet için ağırlığın önemi 6-7 kat daha artmakta.
Arka çantanızda ve yan çantalarda gereksiz yük taşıyorsanız, şehir içi kullanımı gibi yan çantaya ihtiyacınız olmadığı durumlarda evde bırakarak hem yakıttan tasarruf edebilir hem de trafikte daha rahat edebilirsiniz.
Eğer fazla kilolar çıkartıp atamayacağınız bir yerlerdeyse egzersize başlamayı deneyebilirsiniz :)

4.Kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirin

motosiklet-devir-göstergesi
Ani hızlanma, yüksek devirlerde sürüş demek yüksek tüketim demek.
Kalkış esnasında gaza daha nazik davranıp vitesleri doğru zamanda artırarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Bunun belirli bir kuralı yok her motorda farklılık gösterecektir üst vitese ne çok erken ne de çok geç geçmelisiniz. Erken vites yükseltirseniz motorun devri ve çekişi çok düşecek hızlanabilmek için daha çok yakıt emecektir. Düşük viteste yüksek devir yapmanız durumunda da her ne kadar motorun sesi güzel olsa da yakıt tüketimi oldukça artacaktır.
En düşük yakıt tüketimi, yüksek vites ve düşük devirde sabit hız ile seyir esnasında elde edilir.