Harley Davidson

Harley-Davidson Motor Company'nin temelleri William S. Harley ve Arthur & Walter Davidson kardeşler tarafından küçük derme çatma ufacık tahta bir kulübede Milwaukee, Wisconsin'de atılmıştr. Adını da kurucularının isimlerinden almıştır. Amerikan kültürünün köklerinden gelmesi sebebiyle Harley-Davidson şirket geçmişi Amerika tarihi ile iç içedir diyebiliriz.
Harley Davidson’ın satış için ürettiği ilk motosiklet, arşivlere “Serial Number 1” adıyla geçmiştir. Harley ve Davidson 1903 yılında ilk motosikletlerini üretip onu sattıklarında; küçük bir motosiklet markası olarak ülke geneline hitap etmişlerdir.
Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında 4 Temmuz 1905’te Chicago’da yapılan motosiklet yarışında, Harley-Davidson birinci olmuştur. Bu Harley Davidson tarihinin ilk zaferidir ve tabii ki son olmamıştır.
William Davidson iki erkek kardeşleri ve Harley'le güçlerini birleştirerek Harley-Davidson'ı resmi olarak 1907'de kurmuşlardır. Yalnızca bir yıl içinde çalışan işçi sayısı 18’e çıkmış ve polis teşkilatına satışlar başlamıştır. 1925’e gelindiğinde, ABD’de yaklaşık 2.500 polis teşkilatı birimi bir Harley-Davidson motosiklet sahibi olmuş olacaktır.

1911 yılında satışa sunulan yeni tasarım V-Twin modeli büyük bir başarı kazanarak Harley-Davidson’ı motosiklet dünyasının en önemli oyuncularından biri durumuna getirdi ve adını tarihe yazdırdı. Piston ve yanma motorlarını benzersiz biçimde bir araya getiren motor, Harley-Davidson’ların o meşhur kükreme sesinin de ana kaynağıdır. 45 derece açıyla duran bu motor, yüzyıl boyunca Harley-Davidson’ın hem görünüşü hem de sesi oldu. V-Twin’in çıkardığı bu ses, Harley-Davidson’ın en büyük özelliği haline gelmişti. Harley-Davidson sahiplerini motosikletlerine bu kadar bağlayan etmenlerin en büyüğünün motorlarının sesi olduğu tüm Dünya çapında kabul edilmiş bir gerçektir.
Bir sonraki on yıl boyunca büyümeye devam etti. Birinci Dünya Savaşı sırasında Harley-Davidson Amerikan askeri motosiklet kaynağı olması birçok satış yapmasını sağlamıştır. Barış zamanında Harley-Davidson büyümeye devam etmiştir ve 2. Dünya savaşı sırasında kendini tekrar Amerikan ordusu için çok sayıda bisiklet üretirken bulmuştur.Harley-Davidson basın kaynaklarında; savaş zamanı 90.000 adet motosiklet üretimi yaptıklarına değinilir.
II. Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra Japon motosiklet üreticileri herkesin alabileceği kadar uygun fiyatlı motosikletler üreterek dünya pazarını ele geçirmeye başlamalarıyla Harley-Davidson için büyük bir mali kriz başlamıştı.
Harley 60'larda mülkiyet değişiklikleri yaşadı. 1965'de halka gidiyor, sonunda 1969 yılında American Machinery Foundry (AMF) ile birleşiyor. Harley-Davidson’ı piyasada silinmeden, 1969 yılında AMF (American Machinery Foundry) tarafından satın alınması kurtardı.
Fakat AMF de Japon üreticilerin rekabetine ayak uyduramamıştır. Maliyetleri azaltmak için işçi çıkarması Harley-Davidson’ın üretim kalitesini düşürmüştür. AMF sürekli zarar eden Harley-Davidson’ı 1981 yılında on üç yatırımcıya 80 milyon dolara satmak zorunda kalmıştır
Harley-Davidson 1983 yılında Ronald Reagan’ın ABD’ye ithal edilen 700cc üstü tüm motorlara % 45 gümrük vergisi koymasıyla yeniden rekabet alanına geri döndü ve Harley-Davidson klasik bir Amerikan ikonu olarak imajını bu güne kadar korudu.

HOG (Harley Owners Group) adı verilen oluşumlarla bir araya gelen insanlar için Harley-Davidson sahibi olmak, özgürlüğü yaşam tarzı haline getirmiş olmakla aynı anlama gelmektedir. İlk Harley-Davidson sahipleri toplantısının tarihi 1908 yılında Chicago’ya kadar uzanıyor. Yani Harley-Davidson sahiplerinin toplanmaya başlama tarihi de firmanın kuruluş tarihi ile neredeyse aynı. Başka hiçbir motosiklet markası bu derece motosikletlerine futbol takımı tutar gibi fanatik bağlı olan bir kitleye sahip değildir. Çoğu motosiklet tutkunu da bir Harley-Davidson motoru na sahip olmak istemiştir, isteyecektir :)