Vespa

II.Dünya Savaşı sonrasında hayatımıza giren muhteşem hatlarıyla kalplerde yer edinen bir İtalyan klasiği.
Ünlü motosiklet markası Vespa, 1946 yılında Piaggio & Co. S.P.A tarafından üretilmiş, scooter’ın geliştirilmiş hali olarak piyasaya sunulmuştur.
Günümüzde en iyi motosiklet markaları arasına yerleşen Vespa’nın kurucusu olan Enrico Piaggio, babası Rinaldo’nun uçak aerodinamiği üzerine tasarım çalışmaları yapan fabrikasını devralır. Amacı bireysel taşımacılığa artan talebe çözüm, hanımların da kullanabileceği, elbiseleri kirletmeyen, tek kişi taşıyabilecek bir araç üretmektir.
Yaratıcı ve güler yüzlü kişiliği ile tanınan baş mühendis D’ascanio, bu projede Enrico’yu yalnız bırakmayacaktır. Baş başa verip pratik bir araç üzerinde çalışmaya başlarlar. Bu araç çocukken çoğumuzun kullandığı, önde ve arkada iki tekerleği olan, ayak hareketleriyle ivmelendirilen Scooter’dir. Aracın ön çatalını uçağın iniş takımlarından esinlenirler. Böylece tekerlek değişimi de kolay olacaktır. Arka sağ tarafa konan 3,5 HP’lik motor, aracın hafif sağa eğik seyretmesine neden olsa da ileride sol tarafa konacak stepne ile dengelenecektir. Adını eşek arısından alan Vespa, kuş bakışı açısından bakınca da ismini nasıl aldığını kanıtlıyor.
Vespa; bakkal-market alışverişlerinde torbayı asmak için küçük askısı, sele altı, arka çanta ve ön dizlik gözleri gibi hem pratik kullanıma yönelik, hem de estetik tasarım detaylarına sahiptir.